Żeglowanie jest cudowne, życie na jachcie również! Owoce morza, bryza i zachody słońca, wspaniała sprawa!

Czy jednak wiesz jak zorganizować bezpieczny rejs, by upragnione wakacje przebiegły w miłej atmosferze i nie zamieniły się dla twojej załogi, rodziny i ciebie w pasmo nieprzyjemnych niespodzianek?

Na co dokładnie zwrócić uwagę? Jeśli wszystko wiesz, to już dalej nie czytaj, bo szkoda twojego czasu. Płyń. Ale jeśli masz szacunek do żywiołu i morza, i tak jak ja uważasz, że rejs to wspaniała przygoda, ale także wyzwanie i odpowiedzialność, ten krótki teks może nam przypomnieć kilka podstawowych zasad i zainspirować do dłuższej lektury.

Rejs zaczyna się na lądzie.

Wybierasz jacht. Nie skupiaj się na tym czy nowy i „ładny”, lecz czy jacht jest dzielny i dobrze wyposażony. Czy wszystkie systemy łączności działają, czy wskaźnik paliwa jest sprawny, gdzie jest bezpiecznik od windy kotwicznej, gdzie są pompy zęzowe i czy są sprawne. Czy badania techniczne tratwy ratunkowej są aktualne? A jeśli ktoś ją bezmyślnie umieścił pod zapasową kotwicą w bakiście, jak często bywa na czarterowych jachtach, wyjmij ją i przytwierdź prawidłowo na pokładzie pasami i ze zwalniakiem hydrostatycznym i przywiąż linkę operacyjną. Wiesz gdzie i jak? Sprawdź czy w kamizelkach wszystkie naboje nie są przeterminowane. Nie ma kamizelek pneumatycznych? To je zamów lub kup swoje. Masz telefon wodoodporny lub specjalny pokrowiec i numer najbliższego Coastguard? A dobre buty z antypoślizgową podeszwą i okulary przeciwsłoneczne i nóż? Po co? Znasz miejscowe przepisy? Czy mapy morskie są aktualne? Jest na pokładzie Almanach z podejściami do wszystkich portów i marin? A może masz własne mapy elektroniczne w iPadzie? Czy sprawdziłeś pod gretingami, że przy każdym zaworze dennym są drewniane kołki. Po co? Czy zrobiłeś plan rejsu i znasz porty zapasowe? Czy kotwica jest przymocowana do łańcucha, a ten do jachtu? A nie jest?

Sam czy ze skiperem?

Jeśli pływasz po morzu i czujesz się pewnie to świetnie. Jeśli wybrany przez Ciebie akwen już znasz i wiesz jak szybko może nas zaskoczyć Bora lub Meltemi, albo Sirocco to jeszcze lepiej. Jednak jeśli nie jesteś pewny swoich umiejętności lub nie znasz zagrożeń pływania na wodach pływowych lub w okolicy raf, to pomyśl o skiperze. Skąd go wziąć i jak upewnić się, że to ten właściwy to temat na oddzielną książkę.

Podczas rejsu

To ma być przyjemność, więc nim wyruszysz upewnij się, że prognozy na to pozwalają. 7-8B, czyli damy radę? Na pewno, gdy szkwały będą dochodziły do 30-50% siły stałego wiatru, a fala wybuduje się bardzo szybko? Czy nie pomylisz brzegu nawietrznego z zawietrznym, czy mapy na jachcie są w systemie WGS84? A ploter wyświetlając cyfrę pięć podaje głębokość w metrach czy w stopach? Sprawdziłeś w menu? Czy poziom oleju silnikowego i płynu chłodzącego jest codziennie prawidłowy? W samochodzie nie sprawdzasz, ale na morzu zacznij. Czy wszystkie liny i żagle i zasady ich działania są dla ciebie jasne i wiesz jaka jest różnica pomiędzy żeglowaniem na jachcie jednokadłubowym a katamaranie? Znasz Międzynarodowe Przepisy Zapobiegania Zderzeniom Na Morzu i umiesz interpretować sytuacje kolizyjne w praktyce? Sygnały dźwiękowe, światła, zero mapy, kurs kompasowy a rzeczywisty, gdy wysiądzie elektronika w czasie deszczu? Pijesz z załogą alkohol? Świetnie, ale w bezpiecznej marinie.

Gdy coś pójdzie nie tak

Czy umiesz wrócić po człowieka za burtą na żaglach i na silniku? Ćwiczyłeś to? Niemożliwe, by do tego doszło, bo pływamy rekreacyjnie? A jednak to się dzieje codziennie. A gdy zgaśnie silnik i nie odpali? Wiesz co robić? Umiesz prawidłowo wzywać pomoc przez radio morskie VHF? Wiesz kiedy i jak zawołać MayDay a kiedy Pan Pan? Znasz numer MMSI? Potrafisz nie tylko opuścić tratwę ratunkową na wodę, ale i ją otworzyć? Nie otwiera się automatycznie? Nie.

A w razie pożaru? Wiesz gdzie jest koc gaśniczy i gaśnice i apteczka oraz co w niej jest i jak przeprowadzić resuscytację? Wiesz jak włączyć EPIRB i używać pirotechniki? Jak bezpiecznie wyłączyć gaz? I wreszcie, gdy tobie lub skiperowi coś się stanie czy Załoga, pozostawiona sam sobie, będzie potrafiła wezwać pomoc lub wrócić bezpiecznie do mariny?

Dużo pytań? Jest ich wiele, wiele więcej, jednak lepiej zapobiegać, niż naprawiać, bo niektórych spraw naprawić już nie można. W bezpiecznym pływaniu nie chodzi o szukanie problemów, tylko taką postawę, by je wykluczać, albo być na nie przygotowanym. Bezpieczne żeglowanie to doświadczenie i nastawienie.

Życie jest piękne, ale żeglowanie jeszcze piękniejsze. Pozdrawiam z pokładu SY Malena! Bezpiecznej żeglugi i do zobaczenia gdzieś na morzu! Byle nie na kursie kolizyjnym.

CAPTAIN ANDY

 

 

W rejsie dookoła Świata na jachcie żaglowym SY Malena, Hallberg Rassy 352.

Autor książki „Nazywam się ŻYCIE”:  

CaptainAndy.co

Udostępnij
Zobacz również

27 marca 2019

SAFETY FIRST with CAPTAIN ANDY

Żeglowanie jest cudowne, życie na jachcie również! Owoce morza, bryza i zachody słońca, wspaniała sprawa! Czy jednak wiesz jak zorganizować bezpieczny rejs, by upragnione wakacje przebiegły w miłej atmosferze i nie zamieniły się dla twojej załogi, rodziny i ciebie w pasmo nieprzyjemnych niespodzianek?

13 marca 2019

Pierwsze starty za nami

Sailing Poland intensywnie wchodzi w nowy sezon żeglarski na pokładzie jachtu Volvo Ocean 65. Dwa starty i prawie trzy miesiące żeglowania już za nami. Czas na pierwsze podsumowanie.

26 lutego 2019

Polskie regaty St. Maarten Heineken

Już za chwilę, we czwartek, Tłusty Czwartek, 28 lutego, startują kolejne karaibskie regaty z udziałem Sailing Poland: Heineken Regatta na St. Maarten.

18 lutego 2019

Na kilka chwil przed debiutem VO65 Sailing Poland

Dziś o 16.30 polskiego czasu startujemy w regatach RORC Caribbean 600. To nasz pierwszy start na nowej łódce VO65 i jak zwykle, w tej klasie regat – w mocnej stawce.

25 stycznia 2019

Wcześniej MAPFRE VO65, teraz Sailing Poland VO65

Flota Sailing Poland powiększa się o nowy jacht – Volvo Ocean 65 na którym wcześniej pływał hiszpański team MAPFRE. Od lutego na tej legendarnej jednostce będzie już powiewać polska bandera.

8 listopada 2018

Dołącz do klubu pasjonatów

Sailing Poland Yacht Club to jedyne takie miejsce na żeglarskiej mapie Polski. To  prywatny klub zrzeszający pasjonatów żeglarstwa, ludzi biznesu, mediów i kultury. Dowiedz się więcej o naszym jacht klubie.

27 października 2018

To są piękne ale wymagające regaty

Ostatnim startem załogi Sailing Poland w 2018 roku były niezwykle prestiżowe regaty Rolex Middle Sea Race. Niestety z powodu awarii żagla głównego, musieliśmy wycofać się z dalszej rywalizacji.

15 października 2018

Pierwsze sukcesy dodają energii

Załoga Sailing Poland Race Team zajęła bardzo dobre, drugie miejsce w grupie IRC B w najsłynniejszych regatach Lazurowego Wybrzeża - Les Voiles de Saint Tropez.

12 września 2018

Debiut załogi na Copa del Rey

Regatowa przygoda załogi Sailing Poland Race Team rozpoczęła się od 37. edycji regat o Puchar Króla (Copa del Rey) na Majorce, gdzie na przetarcie zajęliśmy dziesiąte miejsce w kategorii IRC 1.

Kontakt

PaŁacyK SZUCHA
52°12′59′′ N 21°01′24′′ E

Al. Jana Chrystiana Szucha 17/19
00-580 Warszawa

biuro@sailingpolandgroup.com
+48 22 290 43 57

Bądź na bieżąco

Zarejestruj się, by otrzymywać regularnie program klubowy oraz newsletter

Zapisz się

Bądź na bieżąco

Zarejestruj się, by otrzymywać regularnie program klubowy oraz newsletter

Anuluj