Sailing Poland intensywnie wchodzi w nowy sezon żeglarski na pokładzie jachtu Volvo Ocean 65. Dwa starty i prawie trzy miesiące żeglowania już za nami. Czas na pierwsze podsumowanie.

W styczniu załoga Sailing Poland przeprowadziła nowy jacht przez Atlantyk, z Lizbony na Karaiby. Pierwszym startem był udział w regatach RORC Caribbean 600* na wyspie Antigua, a drugim – w St. Maarten Heineken Regatta**. To wydarzenia zupełnie różne pod względem sportowym: klasyczny, 600-milowy wyścig i cztery dni intensywnego ścigania na krótkich dystansach. „Mamy za sobą przejście Atlantyku oraz dwa starty w karaibskich regatach otwierających sezon żeglarski” – mówi Maciej Marczewski, podsumowując tegoroczne działania. „Jestem bardzo zadowolony zarówno z jachtu, jak i z załogi. Udało nam się pływać bezpiecznie oraz poznać imponujące możliwości jednostki w bezpośredniej rywalizacji, która jest najlepszą lekcją” – dodaje.

Regaty RORC Caribbean 600 zostały zakończone poza klasyfikacją. Załoga Sailing Poland po dopłynięciu do mety wycofała się z wyścigu, zgłaszając błąd nawigacyjny popełniony na trasie. Pomimo tego, uwzględniając liczbę przepłyniętych mil oraz jakość występu naszych żeglarzy, którzy cały czas znajdowali się w czołówce stawki, komisja sędziowska przyznała Sailing Poland kwalifikację do prestiżowych regat Rolex Fastnet Race.

Jestem przekonany, że jako zespół wyszliśmy z tej sytuacji silniejsi

Maciej Marczewski "Świstak", Head of Race Team

„RORC to było dla nas ważne doświadczenie” – komentuje Maciej Marczewski, kapitan jachtu. „Nauczyliśmy się nie tylko szybkich zmian żagli, ale też kontrolowania własnych emocji. Umiejętność pójścia dalej, pomimo popełnionego błędu, jest w sporcie bardzo ważna. Jestem przekonany, że jako zespół wyszliśmy z tej sytuacji silniejsi – żeglarstwo regatowe to również porażki, a nie wyłącznie laury” – dodaje „Świstak”.

W czterodniowych regatach St. Maarten Heineken Regatta załoga Sailing Poland zajęła trzecie miejsce, za również polskim I Love Poland na pierwszym oraz litewskim Ambersail na drugim.

Ambersail był naszym bezpośrednim rywalem, to siostrzany jacht” – mówi Jens Lindner, sternik i taktyk Sailing Poland. „To były cztery dni świetnej rywalizacji i bardzo dużej liczby manewrów. Załoga zrobiła ogromne postępy, trzecie miejsce uważam za bardzo dobry wynik. Rywalizacja z Ambersail była bardzo wyrównana, finalnie znaleźliśmy się za nimi, ale to jest sport. Było świetne ściganie i ogromna przyjemność z żeglowania”. Pierwsze dwa tegoroczne starty załogi Sailing Poland przyniosły realizację podstawowego celu na początek roku, czyli kwalifikację do Rolex Fastnet Race. Pozwoliły także załodze sprawdzić się zarówno na dłuższej, 600-milowej trasie jak i w serii krótszych wyścigów. Te formuły różnią się od siebie, ale obie są wymagające, taktycznie i fizycznie. Również nowy jacht, zaprojektowany do wyścigów dookoła świata, wymaga siły i zgrania załogi w dużo większym stopniu niż klubowy Phoenix, a nie ma innej drogi do jego mistrzowskiego opanowania, niż ciągłe ćwiczenia.

Jestem bardzo zadowolony z jachtu i załogi, nic nie zepsuliśmy, możemy trenować dalej” – mówi Maciek Marczewski.

Nauczyliśmy się bardzo dużo, wciąż poznajemy łódkę i jej możliwości, ale cieszymy się z tego, co udało nam się osiągnąć. Żeby wygrywać, trzeba ćwiczyć i jak najwięcej pływać, a właśnie to nieustannie robimy” – dodaje. Zespół Sailing Poland traktuje tegoroczny sezon regatowy treningowo. Kalendarz startów jest intensywny, ale trening jest podstawą każdego sportu – żeby mieć dobre wyniki, trzeba ćwiczyć. Następne regaty w planach to Giraglia Rolex Cup (9-15 czerwca) oraz Rolex Fastnet Race (3-6 sierpnia) wraz z Channel Race (27 lipca). Sailing Poland składa również serdeczne gratulacje wszystkim polskim załogom uczestniczącym w St. Maarten Heineken Regatta, dzięki którym biało-czerwona bandera jest coraz bardziej rozpoznawalna w regatowym świecie.

*RORC Caribbean 600 – organizowane przez Royal Ocean Racing Club 600-milowe, klasyczne regaty, których trasa wiedzie wokół 11 wysp karaibskich należących do archipelagu Wysp Nawietrznych. W tym roku w na starcie stanęło 76 załóg z 21 krajów. Sailing Poland rywalizował w klasie IRC 0. **St. Maarten Heineken Regatta – 4 dni wyścigów o zróżnicowanej formule wokół wysp St. Maarten i Anguilla. Określane przez organizatorów jako „Serious Sailing” i „Serious Fun”. W tegorocznej, w 39 edycji, rywalizowało ponad 120 załóg z 22 krajów, a Polska była reprezentowana przez 6 jachtów w różnych klasach. Sailing Poland rywalizował w klasie Ocean Racing 1.

Udostępnij
Zobacz również

27 marca 2019

SAFETY FIRST with CAPTAIN ANDY

Żeglowanie jest cudowne, życie na jachcie również! Owoce morza, bryza i zachody słońca, wspaniała sprawa! Czy jednak wiesz jak zorganizować bezpieczny rejs, by upragnione wakacje przebiegły w miłej atmosferze i nie zamieniły się dla twojej załogi, rodziny i ciebie w pasmo nieprzyjemnych niespodzianek?

13 marca 2019

Pierwsze starty za nami

Sailing Poland intensywnie wchodzi w nowy sezon żeglarski na pokładzie jachtu Volvo Ocean 65. Dwa starty i prawie trzy miesiące żeglowania już za nami. Czas na pierwsze podsumowanie.

26 lutego 2019

Polskie regaty St. Maarten Heineken

Już za chwilę, we czwartek, Tłusty Czwartek, 28 lutego, startują kolejne karaibskie regaty z udziałem Sailing Poland: Heineken Regatta na St. Maarten.

18 lutego 2019

Na kilka chwil przed debiutem VO65 Sailing Poland

Dziś o 16.30 polskiego czasu startujemy w regatach RORC Caribbean 600. To nasz pierwszy start na nowej łódce VO65 i jak zwykle, w tej klasie regat – w mocnej stawce.

25 stycznia 2019

Wcześniej MAPFRE VO65, teraz Sailing Poland VO65

Flota Sailing Poland powiększa się o nowy jacht – Volvo Ocean 65 na którym wcześniej pływał hiszpański team MAPFRE. Od lutego na tej legendarnej jednostce będzie już powiewać polska bandera.

8 listopada 2018

Dołącz do klubu pasjonatów

Sailing Poland Yacht Club to jedyne takie miejsce na żeglarskiej mapie Polski. To  prywatny klub zrzeszający pasjonatów żeglarstwa, ludzi biznesu, mediów i kultury. Dowiedz się więcej o naszym jacht klubie.

27 października 2018

To są piękne ale wymagające regaty

Ostatnim startem załogi Sailing Poland w 2018 roku były niezwykle prestiżowe regaty Rolex Middle Sea Race. Niestety z powodu awarii żagla głównego, musieliśmy wycofać się z dalszej rywalizacji.

15 października 2018

Pierwsze sukcesy dodają energii

Załoga Sailing Poland Race Team zajęła bardzo dobre, drugie miejsce w grupie IRC B w najsłynniejszych regatach Lazurowego Wybrzeża - Les Voiles de Saint Tropez.

12 września 2018

Debiut załogi na Copa del Rey

Regatowa przygoda załogi Sailing Poland Race Team rozpoczęła się od 37. edycji regat o Puchar Króla (Copa del Rey) na Majorce, gdzie na przetarcie zajęliśmy dziesiąte miejsce w kategorii IRC 1.

Kontakt

PaŁacyK SZUCHA
52°12′59′′ N 21°01′24′′ E

Al. Jana Chrystiana Szucha 17/19
00-580 Warszawa

biuro@sailingpolandgroup.com
+48 22 290 43 57

Bądź na bieżąco

Zarejestruj się, by otrzymywać regularnie program klubowy oraz newsletter

Zapisz się

Bądź na bieżąco

Zarejestruj się, by otrzymywać regularnie program klubowy oraz newsletter

Anuluj