Ostatnim startem załogi Sailing Poland Race Team w 2018 roku były niezwykle prestiżowe regaty Rolex Middle Sea Race. Niestety przy bardzo wymagających warunkach wietrznych, awarii uległ główny żagiel w jachcie Polaków i byli oni zmuszeni wycofać się z dalszej rywalizacji.

Regaty Rolex Middle Sea Race zaliczane są do żeglarskiego wielkiego szlema i odbywają się od 1968 roku. Wyścig rozpoczyna się wewnątrz historycznej części portu Valetta, a jego trasa liczy 606 mil morskich. Zawodnicy podążają początkowo w kierunku północnym, żeby przepłynąć między Sycylią, a kontynentalnymi Włochami. Następnie na ich trasie znajduje się wulkan na wyspie Stromboli, Wyspy Egadzkie, Pantalleria oraz Lampedusa, po czym wszyscy udają się ponownie w kierunku Valetty, żeby osiągnąć metę.
Wielki Port, La Valletta
Tegoroczna edycja prestiżowej imprezy była wyjątkowa, ponieważ Rolex Middle Sea Race obchodził swoje 50-lecie. Na starcie 20 października stanęła rekordowa liczba 130 jachtów, ale z powodu wymagających warunków pogodowych, nie wszyscy byli w stanie dopłynąć do mety. Wyścig znany jest z tego, że stawia zawodnikom wysokie wymagania. Trasa prowadzi w takie rejony, że co roku można spodziewać się zarówno warunków bezwietrznych, jak i docinków ze sztormową pogodą, a do tego dochodzą silne prądy w cieśninie Messina. Tym razem było wyjątkowo ekstremalnie. Zaczęło się co prawda od średniowiatrowej halsówki, ale po minięciu cieśniny Messina pojawiły się silne burze, a następnie coraz silniejszy wiatr, nawet o sile 40 węzłów oraz kilkumetrowe fale. W efekcie wyścig ukończyło tylko 99 jachtów.
Załoga Sailing Poland Race Team
Ofiarą takiej pogody została niestety także ekipa Sailing Poland, która z powodu awarii grota musiała wycofać się dalszej rywalizacji.
Ta awaria zdarzyła się w bardzo złym miejscu i czasie.
Maciej Marczewski "Świstak", Head of Sailing Poland Race Team
„Ta awaria zdarzyła się w bardzo złym miejscu i czasie. Spowodowała znaczną redukcję prędkości, bo bez grota nie da się płynąć, a zostało nam jeszcze kilka godzin halsowania pod wiatr; kulminacja sztormu była również jeszcze przed nami. Prędkość jachtu wynosiła 37, a wiatru 57 węzłów. W tych warunkach rozdarcie głównego żagla oznacza koniec wyścigu i powrót do portu, po prostu”, powiedział Maciej Marczewski, Head of Sailing Poland Race Team. Takie sytuacje również są cennym doświadczeniem, które mogą zaowocować w przyszłości. Teraz polska załoga skupi się na przygotowaniu do przyszłego sezonu, w którym planuje wystartować aż w dziewięciu imprezach więc szykuje się wymagający sezon, pełen sportowych emocji Film reportażowy z regat Middle Sea Race 2018:  
Udostępnij

Zobacz również

27 marca 2019

SAFETY FIRST with CAPTAIN ANDY

Żeglowanie jest cudowne, życie na jachcie również! Owoce morza, bryza i zachody słońca, wspaniała sprawa! Czy jednak wiesz jak zorganizować bezpieczny rejs, by upragnione wakacje przebiegły w miłej atmosferze i nie zamieniły się dla twojej załogi, rodziny i ciebie w pasmo nieprzyjemnych niespodzianek?

13 marca 2019

Pierwsze starty za nami

Sailing Poland intensywnie wchodzi w nowy sezon żeglarski na pokładzie jachtu Volvo Ocean 65. Dwa starty i prawie trzy miesiące żeglowania już za nami. Czas na pierwsze podsumowanie.

26 lutego 2019

Polskie regaty St. Maarten Heineken

Już za chwilę, we czwartek, Tłusty Czwartek, 28 lutego, startują kolejne karaibskie regaty z udziałem Sailing Poland: Heineken Regatta na St. Maarten.

18 lutego 2019

Na kilka chwil przed debiutem VO65 Sailing Poland

Dziś o 16.30 polskiego czasu startujemy w regatach RORC Caribbean 600. To nasz pierwszy start na nowej łódce VO65 i jak zwykle, w tej klasie regat – w mocnej stawce.

25 stycznia 2019

Wcześniej MAPFRE VO65, teraz Sailing Poland VO65

Flota Sailing Poland powiększa się o nowy jacht – Volvo Ocean 65 na którym wcześniej pływał hiszpański team MAPFRE. Od lutego na tej legendarnej jednostce będzie już powiewać polska bandera.

8 listopada 2018

Dołącz do klubu pasjonatów

Sailing Poland Yacht Club to jedyne takie miejsce na żeglarskiej mapie Polski. To  prywatny klub zrzeszający pasjonatów żeglarstwa, ludzi biznesu, mediów i kultury. Dowiedz się więcej o naszym jacht klubie.

27 października 2018

To są piękne ale wymagające regaty

Ostatnim startem załogi Sailing Poland w 2018 roku były niezwykle prestiżowe regaty Rolex Middle Sea Race. Niestety z powodu awarii żagla głównego, musieliśmy wycofać się z dalszej rywalizacji.

15 października 2018

Pierwsze sukcesy dodają energii

Załoga Sailing Poland Race Team zajęła bardzo dobre, drugie miejsce w grupie IRC B w najsłynniejszych regatach Lazurowego Wybrzeża - Les Voiles de Saint Tropez.

12 września 2018

Debiut załogi na Copa del Rey

Regatowa przygoda załogi Sailing Poland Race Team rozpoczęła się od 37. edycji regat o Puchar Króla (Copa del Rey) na Majorce, gdzie na przetarcie zajęliśmy dziesiąte miejsce w kategorii IRC 1.

Kontakt

PaŁacyK SZUCHA
52°12′59′′ N 21°01′24′′ E

Al. Jana Chrystiana Szucha 17/19
00-580 Warszawa

biuro@sailingpolandgroup.com
+48 22 290 43 57

Bądź na bieżąco

Zarejestruj się, by otrzymywać regularnie program klubowy oraz newsletter

Zapisz się

Bądź na bieżąco

Zarejestruj się, by otrzymywać regularnie program klubowy oraz newsletter

Anuluj