Regatowa przygoda załogi Sailing Poland rozpoczęła się od 37. edycji regat o Puchar Króla (Copa del Rey) na Majorce, gdzie na przetarcie zajęliśmy dziesiąte miejsce w kategorii IRC 1. „Pierwszy start to zawsze wielka niewiadoma. Jestem bardzo zadowolony z naszego debiutu” – powiedział Head of Race Team załogi, Maciej Marczewski

Początki hiszpańskich regat sięgają początku 1982 roku, kiedy Asociacion Nacional de Cruceros i Real Club Nautico de Palma zorganizowały pierwszą edycję regat, która zgromadziła na starcie ponad 50 jachtów. Organizatorzy co roku starają się dbać, aby impreza była coraz lepsza, dzięki czemu jej poziom systematycznie wzrasta i są to obecnie jedne z najważniejszych regat Morza Śródziemnego. Warto wspomnieć, że w 1996 roku ze zwycięstwa w hiszpańskich zawodach cieszył się najbardziej utytułowany polski żeglarz, dwunastokrotny mistrz świata w żeglarstwie lodowym w bojerowej klasie DN, Karol Jabłoński. Tegoroczna 37. edycja Copa del Rey odbyła się w dniach od 28 lipca do 4 sierpnia i była rekordowa, ponieważ na starcie stanęły aż 152 jachty z 29 krajów, które ścigały się w 13 klasach. Większość klas wyścigi zaliczane do klasyfikacji regat miała przeprowadzone w dniach 1-4 sierpnia. W codziennej rywalizacji wziął nawet udział sam król Hiszpanii Filip VI, zajmując ostatecznie 6. miejsce na jachcie Aifos 500 w klasie Swan 50. W przeszłości reprezentował on Hiszpanię na igrzyskach olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku, na jachcie klasy Solin. Ponadto już 11. tytuł Copa del Rey zdobył Hiszpan Pedro Campos, który na jachcie Bribon wygrał klasyfikację jednostek 6-metrowych. To jego szósty triumf z rzędu. Najliczniejszą klasą była ORC 3, gdzie rywalizowało 30 jachtów. Na starcie pojawiła się też nasza załoga Sailing Poland Race Team, dla której był to pierwszy start w regatach. Polska ekipa ścigała się w klasie IRC 1. Pogoda pozwoliła organizatorom na przeprowadzenie aż jedenastu wyścigów, z których każdy był dla naszych zawodników ogromną dawką doświadczenia oraz nauką wspólnego funkcjonowania na jachcie. Każde kolejne regaty będą pomagały tworzyć im coraz bardziej zgrany zespół, co z pewnością przełoży się na coraz lepsze wyniki. W Hiszpanii udawało im się kilkakrotnie dopływać do mety w okolicach środka stawki trzynastu jachtów i ostatecznie zakończyli rywalizację na jedenastej pozycji. Zdecydowanie zwyciężył Karol Kwok na jachcie Team Beau Geste, pływającym pod flagą Brytyjskich Wysp Dziewiczych, który wygrał aż osiem wyścigów.
Pierwszy start to zawsze wielka niewiadoma. Jestem bardzo zadowolony z naszego debiutu
Maciej Marczewski "Świstak", Head of Sailing Poland Race Team
„Pierwszy start to zawsze wielka niewiadoma. Jestem bardzo zadowolony z naszego debiutu. To specyficzne regaty, które w tym roku rozgrywane były przy ogromnym upale i bardzo lekkiej bryzie, a więc w warunkach bardzo wymagających fizycznie. Do tego oczywiście silna konkurencja, bo tam nie ma przypadkowych zespołów. Był to nasz pierwszy wspólny start w gronie zawodowej załogi Phoenixa, choć jeszcze brakowało jednej osoby – płynęliśmy w składzie 5 osób załogi Pro oraz 12 z grupy Am. Grupa amatorska dała z siebie naprawdę wszystko. Jako debiutanci zostaliśmy bardzo dobrze przyjęci, a jacht komplementowano, że jeszcze nigdy nie widziano, żeby pływał tak szybko. To bardzo elitarne regaty, gdzie z około 700 zgłoszeń wybieranych jest 150. Samo pojawienie się w tym gronie to nobilitacja” – skomentował występ Polaków Head of Race Team załogi, Maciej Marczewski.  
Udostępnij

Zobacz również

27 marca 2019

SAFETY FIRST with CAPTAIN ANDY

Żeglowanie jest cudowne, życie na jachcie również! Owoce morza, bryza i zachody słońca, wspaniała sprawa! Czy jednak wiesz jak zorganizować bezpieczny rejs, by upragnione wakacje przebiegły w miłej atmosferze i nie zamieniły się dla twojej załogi, rodziny i ciebie w pasmo nieprzyjemnych niespodzianek?

13 marca 2019

Pierwsze starty za nami

Sailing Poland intensywnie wchodzi w nowy sezon żeglarski na pokładzie jachtu Volvo Ocean 65. Dwa starty i prawie trzy miesiące żeglowania już za nami. Czas na pierwsze podsumowanie.

26 lutego 2019

Polskie regaty St. Maarten Heineken

Już za chwilę, we czwartek, Tłusty Czwartek, 28 lutego, startują kolejne karaibskie regaty z udziałem Sailing Poland: Heineken Regatta na St. Maarten.

18 lutego 2019

Na kilka chwil przed debiutem VO65 Sailing Poland

Dziś o 16.30 polskiego czasu startujemy w regatach RORC Caribbean 600. To nasz pierwszy start na nowej łódce VO65 i jak zwykle, w tej klasie regat – w mocnej stawce.

25 stycznia 2019

Wcześniej MAPFRE VO65, teraz Sailing Poland VO65

Flota Sailing Poland powiększa się o nowy jacht – Volvo Ocean 65 na którym wcześniej pływał hiszpański team MAPFRE. Od lutego na tej legendarnej jednostce będzie już powiewać polska bandera.

8 listopada 2018

Dołącz do klubu pasjonatów

Sailing Poland Yacht Club to jedyne takie miejsce na żeglarskiej mapie Polski. To  prywatny klub zrzeszający pasjonatów żeglarstwa, ludzi biznesu, mediów i kultury. Dowiedz się więcej o naszym jacht klubie.

27 października 2018

To są piękne ale wymagające regaty

Ostatnim startem załogi Sailing Poland w 2018 roku były niezwykle prestiżowe regaty Rolex Middle Sea Race. Niestety z powodu awarii żagla głównego, musieliśmy wycofać się z dalszej rywalizacji.

15 października 2018

Pierwsze sukcesy dodają energii

Załoga Sailing Poland Race Team zajęła bardzo dobre, drugie miejsce w grupie IRC B w najsłynniejszych regatach Lazurowego Wybrzeża - Les Voiles de Saint Tropez.

12 września 2018

Debiut załogi na Copa del Rey

Regatowa przygoda załogi Sailing Poland Race Team rozpoczęła się od 37. edycji regat o Puchar Króla (Copa del Rey) na Majorce, gdzie na przetarcie zajęliśmy dziesiąte miejsce w kategorii IRC 1.

Kontakt

PaŁacyK SZUCHA
52°12′59′′ N 21°01′24′′ E

Al. Jana Chrystiana Szucha 17/19
00-580 Warszawa

biuro@sailingpolandgroup.com
+48 22 290 43 57

Bądź na bieżąco

Zarejestruj się, by otrzymywać regularnie program klubowy oraz newsletter

Zapisz się

Bądź na bieżąco

Zarejestruj się, by otrzymywać regularnie program klubowy oraz newsletter

Anuluj